خودرو

تانکی که مین‌ ها را ریز ریز می‌کند

یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های ضد مین دنیا با همکاری تولیدکننده ماشین‌های حفاری کشاورزی، تانکی ساخته‌اند که در میدان‌های مین، پس از ردیابی مواد منفجره آنها را خرد می‌کند. 
برای فردی که در یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های ضد مین دنیا کار می‌کند، فناوری ابزاری برای یافتن مین‌ها است. در همین راستا تام مردیت مدیر منطقه‌ای شرکت هالو تراست (HALO Trust) نیز همین عقیده را دارد. HALO سازمانی است که با هدف پاکسازی جهان از مین‌ها از سال ۱۹۸۸ فعالیت خود را آغاز کرده است. این در حالی است که تخمین زده می‌شود سالانه ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر قربانی این مین‌ها می‌شوند. به همین دلیل HALO Trust برای از بین بردن مین‌ها در سراسر جهان هزاران کارمند استخدام کرده است. این افراد روزهای متمادی با کمک فلزیاب و سپس حفاری با دست وقت خود را صرف یافتن این بمب‌ها می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تانک جنگی رضوانی وارد می‌شود

این عملیات در برخی مناطق مشکل است. به عنوان مثال فراوری خاک خیس و چسبناک کار مشکلی است یا در منطقه ای دیگر مین‌ها از جنس پلاستیک و ضد پرسنل هستند که یافتن این موارد با فلزیاب کار مشکلی است. در همین راستا آنها با شرکت ماشین‌آلات MMD همکاری کردند.
این شرکت ماشین‌های حفاری عظیم کشاورزی می‌سازد که زمین‌های مملو از صخره و گل را می‌کاوند آنها را به قطعاتی کوچک با قطر کم‌تر از ۲۵ میلی‌متر تبدیل می‌کنند. مردیت قصد داشت از این فناوری در میدان‌های مین استفاده کند. از سوی دیگر شرکت MMD یک ماشین جدید با مقیاس کوچک‌تر ساخت که می‌توان آن را در میدان‌های مین به کار گرفت.
این شرکت پس از ۶ سال تحقیق و توسعه از تانک مین‌یاب رونمایی کرد که با ۳۰ تن وزن می‌تواند در هر ساعت ۵۰ تن خاک را بررسی و به ذرات ریز تبدیل کند. شیوه کار تانک به این صورت است که ابتدا خاک وارد یک دکل محافظت شده می‌شود و سپس به سمت دو دندانه استیل به نام سایزر (Sizers) هدایت می‌شود، البته داخل ماشین هیچ مینی منفجر نمی‌شود. MMD و HALO معتقدند با کمک یک دکل می‌توانند تا ۲۰۲۵ میلادی ۱۰۰ هزار مین را نابود کنند.به گفته مردیت این ماشین نخست به زیمباوه فرستاده می‌شود زیرا در آنجا هزاران میدان مین در مرزها وجود دارد.

 


منبع

digitaltrends.com

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن