خودرو

ربات‌های شبه سوسک رولزرویس برای تعمیر و نگهداری هواپیما

شرکت رولزرویس (Rolls-Royce) ربات‌هایی ابداع کرده است که به سوسک و مار شباهت دارند و در قسمت‌های گوناگون هواپیما می‌چرخند و مشکلات احتمالی را بررسی می‌کنند.

این ربات‌ها، بخشی از پروژه موتور هوشمند(Intelligent Engine) رولزرویس است، با انجام بازرسی‌های توسط این رباتها، دیگر نیازی به خارج کردن کل موتور از هواپیما نیست. رولزرویس امیدوار است با این ابداع، برخی از کارهای جزیی مربوط به تعمیر و نگهداری، به طور همزمان انجام شوند.

ربات‌های شبه سوسک رولزرویس برای تعمیر و نگهداری هواپیما

یکی از این ربات‌ها موسوم به فلیر (Flare) که می‌تواند به شکل مار درآید، مانند یک درون‌بین در فضای موتور می‌چرخد و با همکاری دیگر ربات‌ها، پوشش‌های تخریب شده مقاوم در برابر حرارت را تعمیر می‌کند. علاوه بر این، رولزرویس، ربات‌های کوچکی شبیه به سوسک ابداع کرده است که در مرکز موتور قرار می‌گیرند. این ربات‌های ۱۰ میلی‌متری، به دوربین‌های کوچکی مجهز هستند و تصاویر زنده‌ای را به اپراتور ارائه می‌دهند تا بازرسی‌های بصری به شکل کارآمدتری صورت گیرد.

فناوری دیگر رولزرویس، ربات‌هایی به باریکی مداد هستند که در موتور تعبیه می‌شوند. این ربات‌ها، از نظر حرارتی محافظت می‌شوند تا در برابر گرمای شدید مقاوم باشند و برای اطمینان از عملکرد درست اجزای موتور، هر زمان که لازم باشد، داده‌های مرتبط را به مرکز عملیات بازمی‌گردانند.

ربات‌های شبه سوسک رولزرویس برای تعمیر و نگهداری هواپیما

شرکت رولزرویس در ابداع این فناوری‌ها، با دانشگاه ناتینگهام (University of Nottingham) انگلستان و دانشگاه هاروارد(Harvard University) آمریکا همکاری کرده است.

 


منبع

newatlas.com

برچسب ها

همچنین ببینید

بستن
بستن